اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :

ثبت برند

در این مقاله قصد داریم موضوع ثبت برند و کارت بازرگانی را مورد بررسی قرار دهیم. در این مقاله در رابطه با ثبت برند، شرایط آن با وجود کارت بازرگانی و البته بدون نیاز به کارت بازرگانی، انواع برند ها و هزینه ثبت برند و کارت بازرگانی و دیگر نکات مهم را به طور کامل توضیحاتی را ارائه خواهیم داد. اگر شما هم قصد ثبت یک برند را دارید و نیاز به کارت بازرگانی خواهید داشت، پیشنهاد می کنیم که ادامه مطالب را از دست ندهید.

برند چیست؟

در ابتدا به این موضوع می پردازیم که ثبت برند به چه معنی است. هنگامی که قصد دارید محصول خاصی را به بازار عرضه کنید یا خدمتی را ارائه دهید، با ثبت یک برند محصول یا خدمت خود را انحصاری می کنید که شخص یا شرکت دیگری قادر به استفاده از ایده شما نباشد. این مسئله اهمیت بسیار بالایی دارد.

توجه داشته باشید که ثبت یک برند برای شما مزیت های بسیاری خواهد داشت و یکی از مهم ترین این مزیت ها این است که برای شما از لحاظ مالی اهمیت بسیار بالایی دارد. ثبت یک برند باعث می شود که یک محصول فقط برای شما باشد، یعنی در هر زمانی که این محصول به فروش برسد، برای شما سود مالی بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

شرایط ثبت برند

بعد از آن که اطلاعاتی در رابطه با ثبت برند ارائه دادیم، در این قسمت قصد داریم به این موضوع بپردازیم که برای ثبت یک برند چه شرایطی را باید داشته باشید. برای آن که بتوانید برند خود را ثبت کنید، باید در ابتدا نامی را برای آن مشخص کرده و سپس موضوع فعالیت خود را مشخص کنید.

برای ثبت یک برند باید در ابتدا طبقه فعالیت خود را به طور دقیق انتخاب کنید. توجه داشته باشید که در هر طبقه موضوع خاصی مشخص شده است که شما برای فعالیت در هر طبقه خاص باید مجوز های لازم را برای این کار کسب کرده باشید، در غیر این صورت اجازه ثبت برند به شما داده نمی شود.

کارت بازرگانی

در قانون ایران به این موضوع اشاره شده است که انجام هر گونه فعالیت تجاری و بازرگانی به یک مجوز نیاز دارد. مجوزهایی که برای کسب و کار داده می شوند، انواع مختلفی دارند و کارت بازرگانی یکی از این مجوز ها به حساب می آید. کارت بازرگانی کارتی است که برای فعالیت های تجاری و بازرگانی به شخصی حقیقی یا حقوقی داده می شود.

دارنده کارت بازرگانی امتیازهای ویژه ای خواهد داشت و یکی از مهم ترین امتیازهایی که به او تعلق می گیرد، اجازه ثبت برند می باشد. توجه داشته باشید که برند را می توان در مواردی بدون کارت بازرگانی هم ثبت کرد، اما در حالت کلی یکی از مدارکی که برای ثبت برند لازم است، کارت بازرگانی می باشد.

نکته ای که در رابطه با کارت بازرگانی باید بدانید این است که کارت های بازرگانی انواع مختلفی دارند، اما به طور کلی ثبت برند و کارت بازرگانی با یکدیگر مرتبط هستند. البته به این موضوع توجه کنید که دریافت کارت بازرگانی مزیت های دیگری هم دارد که در این قسمت فرصتی برای توضیح این موارد نیست و در رابطه با آن توضیحاتی را ارئه نخواهیم داد.

ثبت برند و کارت بازرگانی

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که برای ثبت برند به مدارک خاصی نیاز خواهید داشت و یکی از این مدارک کارت بازرگانی می باشد. توجه داشته باشید که ثبت همه برند ها به کارت بازرگانی نیاز نخواهد داشت، اما بعضی از برندهای خاص هستند که برای ثبت آن ها باید حتما در مدارک خود کارت بازرگانی را هم ارائه دهید، از این رو در ادامه بحث ثبت برند و کارت بازرگانی این موارد را بیان خواهیم کرد.

برای آن که رابطه بین ثبت برند و کارت بازرگانی را به طور دقیق متوجه شوید، باید بگوییم که برای ثبت برند های خاصی که در نام آن ها از کلمات یا اسم های لاتین استفاده شده است، باید یک کارت بازرگانی داشته باشید، در غیر این صورت اجازه ثبت چنین برندی را نخواهید داشت، پس باید بگوییم که در چنین مواردی داشتن کارت بازرگانی الزامی است.

به این نکته توجه کنید که مطلب گفته شده در بالا در رابطه با ثبت برند و کارت بازرگانی یک موضوع کلی است، یعنی برند ها انواع مختلفی دارند و این انواع در ثبت برند و کارت بازرگانی تاثیر خواهند داشت، به همین دلیل تصمیم داریم که در ادامه مطالبی را در رابطه با انواع برند شرح دهیم و پیشنهاد می دهیم که ادامه مطالب را از دست ندهید.

ثبت برند در ایران

در ادامه بحث ثبت برند و کارت بازرگانی قصد داریم به بررسی ثبت برند در ایران بپردازیم. در رابطه با این موضوع باید بگوییم که ثبت برند در ایران یک امر اختیاری است، یعنی شما به دلخواه خود می توانید برندی را برای خود ثبت کنید، اما یک علامت تجاری یا همان برند در صورتی در مالکیت شما است که آن را به طور قانونی ثبت کنید، در غیر این صورت هیچ مالکیتی بر روی آن نخواهید داشت.

اگر چه ثبت برند در ایران اختیاری است، اما اگر شما در زمینه خاصی فعالیت دارید که در قانون ثبت برند برای آن اجبار تعیین شده است، ثبت برند برای شما اجباری خواهد بود. تولید کننده های مواد غذایی، تولید کننده های آب گاز دار، تولید کننده و توزیع کننده مواد بهداشتی از جمله فعالیت هایی هستند که در ایران ثبت برند برای آن ها اجباری می باشد.

ثبت برند بین المللی (مادرید)

در سال های گذشته یک سیستم بین المللی برای ثبت برندهای تجاری راه اندازی شده است که استفاده از این سیستم ثبت برند جهانی را بسیار آسان می کند. در این حالت دیگر نیازی ندارید که برند خود را در کشور های مختلفی و با توجه به شرایط و قوانین مختلف هر یک از آن کشور ها ثبت کند.

سیستم مادرید به شما کمک می کند که برند تجاری خود را در کشورهای عضو این سیستم ثبت کنید، یعنی فقط یک بار برند خود را به صورت بین المللی در سیستم مادرید ثبت کرده و سپس از مزیت های ثبت برند در دیگر کشورها بهره مند شوید، این کار مزیت های بسیاری را برای شما دارد که صرف هزینه کمتر هم یکی از این موارد می باشد.

ثبت برند بین المللی و کارت بازرگانی

در رابطه با موضوع ثبت برند و کارت بازرگانی لازم می دانیم که موضوع مهمی را بیان کنیم. در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که اگر در هنگام ثبت برند از کلمه های لاتین استفاده کنید به کارت بازرگانی نیاز خواهید داشت، توجه داشته باشید که معمولا در هنگام ثبت برند به صورت بین المللی از نام ها لاتین استفاده خواهد شد.

با توجه به این موضوع باید بگوییم که در هنگام ثبت برند در سیستم مادرید یکی از مدارک مهم و ضروری کارت بازرگانی می باشد، پس برای این کار باید در ابتدا برای دریافت کارت بازرگانی خود اقدام کنید و سپس مراحل ثبت برند را پشت سر بگذارید، در غیر این صورت به علت تکمیل نبودن مدارک ثبت برند شما روند معمولی را نخواهد داشت و زمان بیشتری برای آن صرف می شود.

هزینه ثبت برند و کارت بازرگانی

یکی دیگر از مواردی که در هنگام ثبت برند و کارت بازرگانی باید به آن بپردازید، هزینه ای است که برای این کار صرف می شود. به این موضوع توجه داشته باشید که اگر شما در ابتدا کارت بازرگانی را دریافت کرده اید، هزینه کمتری را باید صرف کنید، این در حالی است که در صورت عدم داشتن کارت بازرگانی هزینه ای هم برای دریافت آن صرف خواهید کرد.

لازم به ذکر است که در صورت انتخاب نام فارسی و همچنین ثبت برند در ایران ضرورتی به داشتن کارت بازرگانی نیست، از این رو اگه با توجه به فعالیت های خود قصد صادرات یا تجارت با کشورهای دیگر را ندارید، نیازی به اخذ کارت بازرگانی نخواهید داشت، پس با این کار می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

نکته دیگری که در رابطه با هزینه ثبت برند و کارت بازرگانی باید به آن توجه داشته باشید این است که شما به تنهایی قادر به ثبت برند نخواهید بود و برای این کار باید از شرکت های خاصی که نیروهای متخصصی در اختیار دارند کمک بگیرد، طبیعتا این شرکت ها هم برای ارائه خدمات به شما هزینه ای را دریافت خواهند کرد.

با انتخاب یک شرکت مناسب می توانید در هزینه های خود به مقدار قابل توجهی صرفه جویی کنید. ما در ثبت کاج بهترین خدمات را با کمترین هزینه ممکن به شما ارائه خواهیم داد، برای اطمینان از این موضوع می توانید کیفیت خدمات ارائه شده را با دیگر شرکت ها مقایسه کنید، این در حالی است که هزینه های معقول تری هم دریافت می کنیم.

درباره ی Admin

دیدگاهتان را بنویسید